اهمیت کیفیت برق در سیستم های قدرت

روشهای بهبود کیفیت توان

فهرست

اهمیت کیفیت برق در سیستم های قدرت

برق با کیفیت بد، خطرناک و غیراقتصادی است هم برای مصرف کننده و هم برای مصرف کننده. نیاز زیادی به تمرکز بر کیفیت برق عرضه شده به بارها وجود دارد. بیشتر بخوانید زیرا دلایل کیفیت پایین توان، پارامترهای مختلف اندازه‌گیری، استانداردهای کیفیت توان و تکنیک‌های مختلف برای بهبود کیفیت توان را پوشش می‌دهیم.

کیفیت توان به سطح سازگاری، قابلیت اطمینان و پایداری توان الکتریکی اشاره دارد. این مهم است زیرا هر گونه انحراف از سطوح مورد انتظار کیفیت برق می تواند عواقب منفی مانند آسیب یا خرابی تجهیزات، خاموش شدن سیستم و از دست دادن داده ها را ایجاد کند. کیفیت ضعیف برق همچنین می تواند منجر به راندمان عملیاتی کمتر و هزینه های تعمیر و نگهداری بالاتر شود.

درک مسائل مربوط به کیفیت توان و اتخاذ تدابیری برای حفظ توان با کیفیت خوب برای اطمینان از استفاده پایدار، ایمن و کارآمد از سیستم‌ها و تجهیزات الکتریکی بسیار مهم است. انرژی سنج های پیشرفته، راه حل های AMI و تجهیزات آزمایشی ما می توانند شما را در مسیر درست راهنمایی کنند. برای سوالات خاص با ما تماس بگیرید

کیفیت برق توانایی شبکه برق در تامین توان مصرفی به طور کارآمد و همچنین بیانگر توانایی تجهیزات در مصرف برقی است که به آن عرضه می شود. در اصطلاح فنی، کیفیت توان اندازه گیری، مطالعه و افزایش شکل موج سینوسی در ولتاژ و فرکانس نامی است.

اهمیت کیفیت برق در سیستم های قدرت: مانیتورینگ کیفیت توان
اهمیت کیفیت برق در سیستم های قدرت: مانیتورینگ کیفیت توان

کیفیت برق می تواند تاثیر زیادی بر عملکرد و هزینه یک سیستم قدرت داشته باشد. بنابراین، اطمینان از اینکه برق مصرفی سیستم از کیفیت مناسبی برخوردار است و سیستم برای عملکرد با توان تحویلی به آن سازگار است، ضروری است. امروزه مصرف کنندگان به خوبی از کیفیت برق آگاه شده اند، به همین دلیل است که بسیاری از دولت ها در سیاست های خود تجدید نظر کرده اند تا شرکت های برق را مجبور کنند تا از کیفیت برق مطابق با استانداردهای طراحی شده اطمینان حاصل کنند. همچنین تجهیزات مدرن نسبت به هر گونه تغییر در کیفیت توان حساسیت بیشتری دارند. تولیدکنندگان، شرکت های برق و مصرف کنندگان همه نگران کیفیت برق هستند و این نگرانی روز به روز در حال افزایش است.

کیفیت برق چیست؟

کیفیت توان به این اشاره دارد که برق تحویلی به تجهیزات الکتریکی چقدر با ویژگی های مورد نظر مطابقت دارد. این یک جنبه ضروری از توزیع و مصرف برق است و طیف وسیعی از پارامترها را در بر می گیرد که بر عملکرد، قابلیت اطمینان و ایمنی تجهیزات الکتریکی تأثیر می گذارد.

در دنیای دیجیتالی امروزی، کیفیت برق بیش از هر زمان دیگری مهم است. اکثر تجهیزات الکتریکی و الکترونیکی در صنایع، ادارات و منازل برای عملکرد صحیح به برق باکیفیت نیاز دارند. کارایی و بهره وری تجهیزات به شدت به کیفیت توان بستگی دارد.

کیفیت ضعیف برق منجر به افزایش زمان خرابی، شرایط خطای بیشتر و در برخی موارد خرابی کامل تجهیزات می شود. علاوه بر این، ماشین‌هایی که به برق با کیفیت بالا متکی هستند کارآمدتر کار می‌کنند، اتلاف انرژی را کاهش می‌دهند و خطر آسیب به تجهیزات را کاهش می‌دهند و در نتیجه هزینه‌های عملیاتی را کاهش می‌دهند.

چه عواملی بر کیفیت برق تاثیر می گذارد؟

اندازه گیری ظرفیت توان الکتریکی برای برآوردن نیازهای دستگاه ها، تحت تأثیر عوامل متعددی است. در اینجا برخی از عوامل مهم ذکر شده است:

دلایل کیفیت پایین برق

نیاز به شناسایی عواملی وجود دارد که منجر به کیفیت ضعیف توان در یک سیستم قدرت می شود. این دلایل احتمالی رویدادهای نامشخص، سودمندی، مصرف کننده و سازنده است.

اهمیت کیفیت برق در سیستم های قدرت: علتهای کاهش کیفیت توان
اهمیت کیفیت برق در سیستم های قدرت: علتهای کاهش کیفیت توان

رویدادهای نامشخص (Uncertain Events)

بسیاری از مشکلات در کیفیت توان ناشی از رویدادهای تصادفی مانند خطا، تشدید، موج صاعقه و غیره است. برق با چنین اختلالاتی همراه است.

ابزراهای سودمند (Utility)

ابزارهای سودمند، مسئول کیفیت پایین برق در سه بخش است:

تولید:  مشکلات کیفیت برق در تولید به دلیل گسترش، تعمیر و نگهداری، برنامه ریزی، قطع و جابجایی بار ایجاد می شود.

انتقال: کیفیت برق در خطوط انتقال به دلیل قطع شدن جریان برق، تغییرات ولتاژ، رعد و برق، عملکرد نامناسب دستگاه های تنظیم ولتاژ و غیره تحت تاثیر قرار می گیرد.

توزیع: افت ولتاژ، وقفه ها، گذرا ، نوک ها، برق رسانی ترانسفورماتور و غیره از دلایل کیفیت پایین برق در سیستم توزیع هستند.

مصرف كننده (Consumer)

مصرف کنندگان در بخش بزرگی از مشکلات کیفیت برق نقش دارند. بارهای غیر خطی مورد استفاده مصرف کنندگان در سیستم قدرت هارمونیک تولید می کنند که منجر به کیفیت پایین توان می شود. اگر امپدانس بار با ولتاژ اعمال شده تغییر کند، آن را غیر خطی می گویند. امپدانس در حال تغییر به معنای جریان غیر سینوسی است که توسط بار غیر خطی کشیده می شود حتی اگر ولتاژ سینوسی در سیستم وجود داشته باشد. جریان غیر سینوسی حاوی جریان هارمونیک است که در امپدانس سیستم اختلال ایجاد می کند و منجر به اعوجاج ولتاژ می شود که می تواند بر سیستم قدرت و بارهای متصل به آن تأثیر بگذارد.

سازنده (Manufacturer)

مسائل مربوط به کیفیت برق را می توان از دو طریق به تولید کنندگان مرتبط کرد:

استانداردها: فقدان استانداردها برای نصب، آزمایش، گواهی، خرید، فروش یا استفاده از هر محصول ممکن است منجر به کیفیت پایین برق شود.

حساسیت تجهیزات: حساسیت تجهیزات در صورتی که به دلیل حساسیت بالا با محیط الکتریکی ناسازگار باشد، ممکن است باعث مشکلات کیفیت توان شود.

مسائل و پارامترهای کیفیت برق مشترک

گذرا – Transients

گذرا پالس هایی هستند که در یک شکل موج سینوسی برای مدت کوتاه اما با شدت بالا رخ می دهند. گذرا می تواند از منابع داخلی یا خارجی به عنوان مثال از خارج یا از داخل تاسیسات باشد. منابع خارجی ممکن است شامل رعد و برق، باد، سوئیچینگ ترانسفورماتور و غیره باشد. این اعوجاج ها در شکل موج نامطلوب هستند، زیرا تجهیزات می توانند به روش های مختلفی مانند خرابی دی الکتریک، شکستگی، فلاش عایق، اضافه بار و غیره آسیب ببینند. به این ترتیب، گذرا منجر به کیفیت پایین می شود.

به نوسانات ناگهانی و مختصر ولتاژ یا جریان اطلاق می شود که در مدت زمان کوتاهی رخ می دهد. آنها می توانند در اثر حوادثی مانند صاعقه، عملیات سوئیچینگ یا خطا در سیستم قدرت ایجاد شوند. مدت زمان گذرا می تواند از چند میکروثانیه تا چند میلی ثانیه باشد و می تواند تأثیر قابل توجهی بر عملکرد و قابلیت اطمینان سیستم ها و تجهیزات الکتریکی داشته باشد.
سرکوب‌کننده‌های ولتاژ گذرا، دستگاه‌های محافظ نوسان و سایر اقدامات حفاظتی را می‌توان برای محدود کردن اثرات گذرا بر روی سیستم‌ها و تجهیزات الکتریکی اجرا کرد.

ما اخیراً مقاله ای در مورد  گذراهای الکتریکی در سیستم های قدرت نوشتیم، اگر می خواهید در مورد گذراهای الکتریکی بیشتر بدانید اینجا را کلیک کنید.

تغییرات ولتاژ – Voltage Variations

ولتاژ یک سیستم ممکن است از مقدار اسمی آن متفاوت باشد و این پدیده را تغییر ولتاژ می نامند. یکی از عواملی که باعث تغییر ولتاژ می شود، وقفه ای است که ممکن است به دلیل خرابی تجهیزات، نقص کنترل یا عملکرد فیوز/شکن مدار رخ دهد. کاهش ولتاژ یا کاهش ولتاژ یعنی کاهش ولتاژ RMS عامل دیگری است که در اثر راه اندازی موتورهای بزرگ، خطای تک خط به زمین، جابجایی بار یا انرژی دادن به بارهای سنگین ایجاد می شود. همچنین، ولتاژهای کمتر یا بیش از حد منجر به تغییرات ولتاژ می شود. ولتاژهای کم زمانی ایجاد می شوند که سیستم بیش از حد بارگذاری می شود و ولتاژ بیش از حد زمانی رخ می دهد که سیستم با بارهای کمتری در مقایسه با سطح ولتاژ برق مجهز باشد.

بسیاری از دستگاه های الکترونیکی در محدوده ولتاژ خاصی کار می کنند. تغییرات در سطح ولتاژ می تواند باعث اختلال در عملکرد تجهیزات و مشکلات کیفیت برق شود. به عنوان مثال، ولتاژهای پایین می تواند منجر به کاهش راندمان و آسیب به تجهیزات شود، در حالی که ولتاژهای بالا می تواند باعث گرم شدن بیش از حد و حتی خرابی تجهیزات شود.

ولتاژهای نامتعادل – Unbalanced Voltages

منظور از ولتاژ نامتعادل این است که ولتاژهای یک سیستم ۳ فاز یا از نظر بزرگی متفاوت است یا اختلاف فاز بین هر یک از دو فاز یکسان نیست یعنی ۱۲۰ درجه. سوختن فیوز در هر یک از ۳ فاز، توزیع نابرابر بارها در یک سیستم ۳ فاز و عدم جابجایی در خطوط انتقال هوایی از علل عمده عدم تعادل ولتاژ در سیستم های قدرت می باشد. چنین ولتاژهای نامتعادلی ممکن است به تجهیزات الکتریکی آسیب برساند یا به آن آسیب برساند و در نتیجه باعث کیفیت پایین برق شود.

ولتاژ نامتعادل یک مسئله کیفیت توان است که در آن سه فاز یک سیستم قدرت سه فاز دارای مقادیر متفاوتی هستند و یک شکل موج نامتقارن ایجاد می کنند. این عدم تقارن می تواند ناشی از بارهای نامتعادل، اتصالات معیوب یا خطاهای فاز به زمین باشد.
سطوح نابرابر ولتاژ در فازهای مختلف سیستم می تواند باعث جریان نامتعادل شود و منجر به گرم شدن بیش از حد تجهیزات و کاهش راندمان عملیاتی شود. مولفه های منفی یا توالی صفر در شکل موج ولتاژ می توانند منجر به جریان جریان خطای زمین، آسیب به تجهیزات و ایجاد خطرات ایمنی شوند.

سوسو زدن – Flickers

تغییرات مداوم در ولتاژ برق تغذیه شده باعث نوسانات سریع در جریان بار می شود که منجر به ناپایداری حس بینایی می شود. تغییر سریع و قابل مشاهده در روشنایی لامپ وجود دارد که اثرات مضری بر چشم انسان می گذارد. تغییرات بار ناگهانی، درایوهای موتور، کوره های قوس الکتریکی، ماشین های جوشکاری و غیره از علل رایج اثر سوسو زدن هستند. بنابراین، سوسو زدن یک علامت سوال بر روی کیفیت برق ایجاد می کند.

یک تغییر لحظه ای یا پایدار ولتاژ است که با تغییرات سریع در بزرگی مشخص می شود. این در اثر تغییرات ناگهانی در بار، مانند راه اندازی موتورهای بزرگ، یا عملکرد برخی تجهیزات سیستم قدرت مانند کوره های قوس الکتریکی، ماشین های جوشکاری یا درایوهای بزرگ ایجاد می شود. تغییر در ولتاژ می تواند باعث سوسو زدن نور شود که می تواند برای سرنشینان قابل توجه و آزاردهنده باشد. رویدادهای فلیکر با فرکانس و عمق آنها اندازه گیری می شوند و می توانند بر عملکرد و طول عمر تجهیزات الکترونیکی تأثیر بگذارند.

شکل موج های تحریف شده – Distorted Waveforms

انحراف شکل موج از شکل موج سینوسی حالت پایدار به عنوان اعوجاج در شکل موج شناخته می شود. این اعوجاج ها می توانند انواع مختلفی مانند افست DC، هارمونیک و نویز الکتریکی داشته باشند. وجود جریان DC یا جزء ولتاژ در یک سیستم AC به عنوان آفست DC شناخته می شود که عمدتاً توسط دستگاه های سوئیچینگ، القایی نشتی بارهای سلف و غیره ایجاد می شود. افست DC می تواند به سیستم قدرت آسیب برساند زیرا ممکن است منجر به گرم شدن بیش از حد تجهیزات شود و در نتیجه کاهش یابد. طول عمر آن شکل موج های سینوسی که دارای فرکانس هایی به عنوان مضرب انتگرال فرکانس اصلی هستند به عنوان هارمونیک شناخته می شوند. بارهای غیر خطی، دستگاه های کلیدزنی و غیره از عوامل اصلی ایجاد هارمونیک در سیستم قدرت هستند که منجر به اختلال در عملکرد دستگاه های کنترلی، تلفات یک تجهیزات، نویز اضافی و غیره می شود. نوع دیگری از اعوجاج شکل موج، نویز الکتریکی است که به عنوان سیگنال‌های الکتریکی نامطلوب بر روی شکل موج ولتاژ یا جریان سیستم قدرت تعریف می‌شود. دلایل رایج نویز الکتریکی اتصالات نامناسب در سیستم برق، دستگاه های الکترونیکی،اثر کرونا و غیره. همه این اعوجاج‌ها تأثیر بدی بر کیفیت برق دارند، بنابراین باید آنها را کاهش داد.

اعوجاج هارمونیک کل (THD) به عنوان اندازه گیری اعوجاج هارمونیک موجود در شکل موج تعریف می شود. کیفیت توان یک سیستم قدرت با THD نسبت معکوس دارد. اعوجاج هارمونیک بیشتر در سیستم، کیفیت توان کمتر خواهد بود و بالعکس. THD برابر است با نسبت محتوای هارمونیک RMS به پایه:

THD  =  

√  ∑ ∞ n=2 V ۲ n-rms /V fund-rms     

  

جایی که V n-rms ولتاژ RMS n ام هارمونیک در سیگنال و V fund-rms ولتاژ RMS فرکانس اصلی است.

ضریب قدرت Power Factor

ضریب توان مستقیماً با کیفیت توان در ارتباط است. مقدار ضریب توان نزدیک به ۱ نشان دهنده کیفیت توان بالا است. هر چه مقدار ضریب توان کمتر از یک باشد، کیفیت توان ضعیف‌تر و هزینه‌ها بیشتر می‌شود. (cosφ) رابطه بین توان ظاهری و توان فعال است. سیستم های ناکارآمد تمایل به قدرت ظاهری بیشتری نسبت به توان فعال دارند که منجر به هدر رفتن انرژی و احتمال آسیب به تجهیزات می شود.

مقاله ای در مورد  Power Factor وجود دارد که توسط ما نوشته شده است. برای مطالعه بیشتر اینجا را کلیک کنید زیرا ما اهمیت، محاسبات و تکنیک های بهبود ضریب توان را پوشش می دهیم.

فرکانس متغیر – Varying Frequency

نوسانات در اندازه فرکانس از مقدار اسمی آن (۵۰ یا ۶۰ هرتز) به عنوان تغییرات فرکانس تعریف می شود. در صورت عدم تعادل بین تولید و تقاضا، فرکانس سیستم قدرت از ارزش اساسی منحرف می شود. نقص در سیستم انتقال نیز یکی از دلایل تغییرات فرکانس است. این نوسانات منجر به کیفیت پایین برق می شود زیرا تمام دستگاه های الکتریکی بر اساس فرکانس نامی طراحی شده اند و هر گونه تغییر در این مقدار ممکن است تأثیرات مضری بر آنها بگذارد.

وقفه های موقت – Temporary interruptions

منبع برق مصرف‌کنندگان نیز می‌تواند قطع یا قطع شود، به‌عنوان مثال، اتلاف کامل برق رخ می‌دهد و ولتاژ برای مدت کوتاه یا طولانی در یک منطقه محلی به صفر می‌رسد. این وقفه ممکن است توسط ابزار شما برنامه‌ریزی شده باشد یا می‌تواند ناشی از دلایل زیر باشد:

 • قطع برق کوتاه مدت معمولاً به دلیل خرابی عایق، رعد و برق و فلاش عایق و غیره رخ می دهد.
 • وقفه های طولانی مدت می تواند ناشی از خرابی تجهیزات در شبکه سیستم قدرت، خطاهای انسانی، شرایط نامساعد آب و هوایی، هماهنگی ضعیف دستگاه های حفاظتی و غیره باشد.

بریدگی ولتاژ – Voltage notching

بریدگی یک اختلال مکرر کیفیت توان است که در اثر عملکرد عادی دستگاه های الکترونیکی قدرت (یکسو کننده ها، SCR ها و غیره) هنگامی که جریان از یک فاز به فاز دیگر تغییر می کند، ایجاد می شود. تغییر ناگهانی ولتاژ به دلیل بریدگی فرکانس های طبیعی سیستم الکتریکی را تحریک می کند. این باعث ایجاد هارمونیک های غیر مشخصه اضافی برای ظاهر شدن در ولتاژ سیستم می شود. با توجه به این هارمونیک های فرکانس بالا ایجاد شده توسط بریدگی، منطق حساس و مدارهای الکترونیکی ارتباطی در تاسیسات ممکن است آسیب ببینند، تداخل رادیویی ممکن است رخ دهد.

ولتاژ عبارت است از از دست دادن کامل ولتاژ برای مدت زمان کوتاه. این می تواند به دلیل نقص در سیستم توزیع یا در اثر برخورد صاعقه ایجاد شود و می تواند از چند میلی ثانیه تا چند دقیقه طول بکشد. این وقفه می تواند باعث خاموش شدن یا تنظیم مجدد تجهیزات شود و باعث آسیب یا از دست رفتن داده ها شود.

یا افت ولتاژ کاهش موقت ولتاژ به زیر سطح نرمال است که برای چند سیکل تا چند ثانیه طول می کشد. علت آن افزایش ناگهانی بار، افت ولتاژ در شبکه برق و یا نقص در سیستم است.

ولتاژ افزایش موقت ولتاژ بالاتر از حد طبیعی است که از چند سیکل تا چند ثانیه طول می کشد. این به دلیل تغییرات ناگهانی در بار یا زمانی که یک نقص در سیستم برطرف می شود ایجاد می شود.

هارمونیک ها (Harmonics)

هارمونیک ها سیگنال های الکتریکی با فرکانس بالاتری هستند که برق ارسال شده توسط شرکت های برق به مشاغل و خانه ها را آلوده می کنند. دستگاه های الکترونیکی با بارهای غیرخطی هارمونیک هایی تولید می کنند که می تواند در عملکرد تجهیزات توزیع اختلال ایجاد کند و باعث آسیب به تجهیزات الکتریکی شود.

عدم اتصال به زمین (Grounding)

زمین کردن، به اتصال مدار الکتریکی به زمین اشاره دارد. این به اطمینان از پایداری، کاهش نویز و تداخل و جلوگیری از شوک ناشی از تجمع الکترواستاتیک کمک می کند. بدون اتصال به زمین مناسب، تجهیزات الکترونیکی حساس ممکن است دچار اختلال شوند یا آسیب ببینند.

تداخل الکتریکی (Electrical interference)

تداخل زمانی اتفاق می‌افتد که صداهای سایر منابع، مانند سایر سیستم‌های الکتریکی، خطوط برق، یا حتی انتقال رادیویی با سیگنال الکتریکی مخلوط می‌شوند. نویز الکتریکی می تواند منجر به تخریب سیگنال شود که می تواند در عملکرد تجهیزات اختلال ایجاد کند.

اثرات کیفیت ضعیف برق بر سیستم قدرت

تأثیرات مضر کیفیت ضعیف برق هم بر روی آب و برق و هم بر مصرف کننده وجود دارد. برخی از اثرات اصلی کیفیت پایین برق در سیستم قدرت به شرح زیر است:

 • هارمونیک ها به شکل موج اضافه می شوند و تجهیزات ممکن است پیک بالایی از شکل موج دریافت کنند و در نتیجه به تجهیزات آسیب وارد کنند. ولتاژهای بالا همچنین ممکن است باعث شود که تجهیزات در منطقه اشباع کار کند و اختلالات اضافی ایجاد کند.
 • به دلیل گرمای بیش از حد، سر و صدا و غیره طول عمر یک تجهیزات کاهش می یابد.
 • راندمان یا عملکرد سیستم به دلیل کیفیت ضعیف توان بسیار کاهش یافته است.
 • به دلیل قطع یا قطع برق، داده های مهم ممکن است از بین بروند یا خراب شوند که ممکن است منجر به از دست دادن شدید شود.
 • هزینه های یک سیستم قدرت در صورتی که کیفیت برق ضعیف باشد به شدت افزایش می یابد.
 • در صورت قطع برق، مصرف کنندگان به دلیل در دسترس نبودن برق با مشکلات زیادی مواجه می شوند و بر هزینه های برق نیز تاثیر می گذارد.
 • بارهای مصرف کننده به دلیل مشکلات کیفیت برق به شدت تحت تأثیر قرار می گیرند یا حتی آسیب می بینند.
 • گاهی اوقات به دلیل تنش اضافی ناشی از کیفیت ضعیف برق، نیاز به بزرگی بیش از حد سیستم قدرت وجود دارد. این گسترش منجر به هزینه های بالای نصب می شود.

استانداردهای کیفیت برق

در خصوص استانداردهای کیفیت توان قبلا صحبت شده است؛ برای مطالعه بیشتر اینجا کلیک کنید. به طور خلاصه، استانداردهای کیفیت توان در جدول زیر لیست شده‌اند.

سازمان استاندارد عنوان شرح
IEEE ۱۴۱-۱۹۹۳ توزیع نیروی برق برای کارخانجات صنعتی راهنمایی برای ایمنی تجهیزات و زندگی، قابلیت اطمینان، مقررات ولتاژ و انعطاف پذیری انبساط و غیره
IEEE ۲۴۲-۱۹۸۶ حفاظت و هماهنگی کاربرد صنعتی و تجاری استاندارد انتخاب مناسب، کاربرد و هماهنگی جزء برای حفاظت.
IEEE ۵۱۹-۱۹۹۲ کنترل هارمونیک در سیستم قدرت الکتریکی برای کنترل هارمونیک و جبران واکنشی توصیه می شود.
IEEE ۱۱۵۹-۱۹۹۵ نظارت بر کیفیت برق راهنمایی برای اهداف نظارت، ابزار اندازه گیری، تکنیک های کاربردی نظارت.
IEEE ۱۲۵۰-۲۰۱۸ کیفیت ولتاژ در سیستم قدرت استاندارد راههای شناسایی و بهبود کیفیت توان در سیستم الکتریکی
SEMI F-47-1999 قابلیت اطمینان، در دسترس بودن و نگهداری تجهیزات. استاندارد تعریف و اندازه گیری قابلیت اطمینان تجهیزات، در دسترس بودن و نگهداری آن برای کیفیت توان بهتر.
ANSI C84.1-1995 سیستم برق و تجهیزات – رتبه بندی ولتاژ. توصیه برای رتبه بندی ولتاژ تجهیزات و سیستم قدرت برای دستیابی به سازگاری.
NEMA MG 1-1998 موتورها و ژنراتورها استاندارد برای مشخصات فنی که توسط سازندگان برای دستیابی به کیفیت توان استفاده می شود.
NEMA LSI-1992 دستگاه های حفاظتی در برابر نوسانات ولتاژ پایین . راهنمای ساخت با کیفیت دستگاه ها.
IEC ۸۱۶-۱۹۸۴ گذرا در خط برق و سیگنال ولتاژ پایین. تمرین توصیه شده برای روش های اندازه گیری گذرا مدت کوتاه در برق و خط سیگنال ولتاژ پایین.
IEC ۸۶۸-۰-۱۹۹۱ فلیک سنج ارزیابی شدت نوسانات ولتاژ در سوسوهای نور.

چگونه می توان با مشکلات کیفیت برق مقابله کرد؟ تکنیک های بهبود کیفیت برق چه هستند؟

تکنیک های زیادی برای کاهش اثر کیفیت ضعیف توان بر روی سیستم قدرت پیشنهاد و اجرا شده است. دستگاه های زیادی برای کاهش یا سرکوب تاثیر بد کیفیت توان پایین معرفی شده اند. به غیر از آن، تجزیه و تحلیل عمیق و نظارت بر کیفیت توان برای ارتقا یا حفظ کیفیت توان مطابق با الزامات انجام می شود. راه های مختلفی برای غلبه بر مشکلات کیفیت برق وجود دارد. برخی از راه حل های رایج عبارتند از:

۱٫ مطالعات سیستم قدرت (Power System Studies)

مطالعه سیستم قدرت به عنوان تحقیقات مهندسی مختلف برای اطمینان از یک سیستم الکتریکی ایمن، ماهر و قابل اعتماد یک تاسیسات در شرایط عادی و غیرعادی تعریف می‌شود. برای انجام مطالعات سیستم قدرت به مهندسانی با دانش و درک بالا از سیستم های قدرت نیاز است. انواع مختلفی از مطالعات سیستم قدرت وجود دارد که هر کدام اهمیت و روش خاص خود را دارند. مطالعات شامل اتصال کوتاه ، هماهنگی ، فلاش قوس ، جریان بار ، تجزیه و تحلیل هارمونیک و مطالعه پایداری است.. داده های جامع و دقیق برای یک سیستم قدرت به منظور انجام مطالعات سیستم قدرت مورد نیاز است. چنین مطالعاتی با استفاده از ابزارهای نرم افزاری مختلف انجام می شود. تکمیل مطالعات سیستم قدرت، سطح ریسک عملیات جاری را کاهش می دهد و کارایی سیستم را افزایش می دهد.

پست دیگری در مورد اهمیت مطالعات سیستم قدرت وجود دارد. اگر می خواهید در مورد مطالعات سیستم قدرت بیشتر تحقیق کنید، به آن نگاه کنید.

۲٫ دستگاه های تهویه کننده برق (Power Conditioning Devices)

دستگاه های تهویه برق برای بهبود کیفیت توانی که به تجهیزات در سیستم قدرت عرضه می شود استفاده می شود. تعدادی دستگاه وجود دارد که به روش های مختلف به عنوان تهویه کننده قدرت عمل می کنند.

 • محافظین موج (Surge Protectors)دستگاهی که از تجهیزات الکتریکی در برابر افزایش ولتاژ محافظت می کند، به عنوان محافظ برق یا سرکوبگر (surge suppressors) شناخته می شود. هرگاه افزایش سریع ولتاژ وجود داشته باشد، محافظ‌های ولتاژ چنین افزایشی را تشخیص داده و با هدایت جریان بیش از حد به زمین، سطح ولتاژ را تا مقدار قابل تحمل سیستم محدود می‌کنند.
 • فیلترها (Filters)فیلترها دستگاه هایی هستند که برای حذف هارمونیک های تولید شده توسط بارهای غیر خطی در سیستم استفاده می شوند. فیلترها در نزدیکی بارهای غیر خطی قرار می گیرند، آنها یا جریان های هارمونیک را دور می زنند یا هارمونیک ها را برای ورود به سیستم قدرت مسدود می کنند.
 • رگولاتورهای ولتاژ (Voltage Regulators)دستگاهی که به طور خودکار سطح ولتاژ را ثابت نگه می دارد به عنوان تنظیم کننده ولتاژ شناخته می شود. بدون توجه به ورودی ارائه شده یا بار متصل، یک ولتاژ خروجی ثابت تولید می کند. ()
 • یو پی اس (UPS)UPS (منبع تغذیه بدون وقفه) یک دستگاه الکتریکی است که به عنوان یک پشتیبان عمل می کند و در مواقع بروز قطعی برق اضطراری یا اصلی، منبع تغذیه سیستم را تامین می کند.

۳٫ نظارت بر کیفیت برق (Power Quality Monitoring) و انجام تجزیه و تحلیل کیفیت توان (Power Quality Analysis)

اولین گام برای غلبه بر مشکلات کیفیت توان، انجام تجزیه و تحلیل کیفیت توان است. این شامل اندازه گیری پارامترهای کیفیت توان مانند ولتاژ، جریان، فرکانس و هارمونیک برای شناسایی هر گونه رویداد نامطلوب کیفیت توان است.

دستگاه آنالیزور کیفیت توان: تجزیه و تحلیل کیفیت توان
دستگاه آنالیزور کیفیت توان: تجزیه و تحلیل کیفیت توان

پایش کیفیت توان (PQM) جمع آوری، تجزیه و تحلیل و استفاده از داده های الکتریکی برای بهبود کیفیت توان و عملکرد سیستم است. مدیریت انرژی، کنترل کیفیت، نگهداری پیشگیرانه و کسر کلی هزینه را تضمین می کند. امروزه مصرف کنندگان به خوبی از کیفیت برق آگاه هستند و انتظار خدمات برق کارآمد را دارند. به همین دلیل، تاسیسات الکتریکی نگران نظارت بر کیفیت توان هستند و از ضبط کننده های خطای دیجیتال، رله های هوشمند یا سایر تجهیزات ویژه کیفیت توان استفاده می کنند. نیروگاه های مدرن به طور مرتب کیفیت ولتاژ و جریان های عرضه شده به مصرف کننده را برای بهینه سازی کیفیت برق کنترل می کنند. هر سیستم قدرت باید عملکرد، کارایی خود را بهبود بخشد و طول عمر تجهیزات را افزایش دهد.

تجزیه و تحلیل کیفیت توان
تجزیه و تحلیل کیفیت توان

در نتیجه، مشکلات کیفیت برق اغلب به هم مرتبط هستند. تجزیه و تحلیل مسائل کیفیت توان از جنبه کل نیروگاه همراه با تمرکز کامل بر نحوه تأثیر آنها بر بارهای فردی الزامی است. گاهی اوقات حل یک مشکل کیفیت برق می تواند مشکل دیگری را بدتر کند. با نگاهی به تصویر بزرگ، تجزیه و تحلیل کیفیت توان شما را قادر می سازد تا دلایل مشکلات کیفیت توان را شناسایی و کاهش دهید. مشکلات روزافزون کیفیت برق همچنین باعث افزایش آگاهی از کیفیت برق در میان شرکت‌ها و مصرف‌کنندگان می‌شود. تجزیه و تحلیل و درک عمیق در هر سیستم قدرت مورد نیاز است تا مهارت سیستم های الکتریکی در همه جا به حداکثر برسد.

در خصوص مانیتورینگ و پایش کیفیت توان، می‌توان از دستگاه‌های اندازه‌گیری کیفیت توان و شبیه‌سازی پارامتهاری کیفیت توان استفاده کرد.

۴- اجرای تنظیم ولتاژ (Voltage Regulation)

نصب تجهیزات تنظیم ولتاژ، مانند تنظیم کننده های ولتاژ، تثبیت کننده ها یا ترانسفورماتورها، می تواند به تنظیم نوسانات ولتاژ و حفظ یک منبع تغذیه پایدار کمک کند.

۵- از تجهیزات تهویه برق (Power Conditioning Equipment) استفاده کنید

تهویه‌کننده‌های برق، مانند محافظ‌های برق، منابع تغذیه بدون وقفه (UPS) و فیلترهای هارمونیک می‌توانند به کاهش اثرات مشکلات کیفیت برق کمک کنند.

۶- استفاده از تجهیزات الکتریکی باکیفیت

استفاده از تجهیزات الکتریکی باکیفیت مانند موتورها، ترانسفورماتورها و اینورترها می تواند از بروز مشکلات کیفیت برق بکاهد.

۷- بهبود اتصالات الکتریکی (Bonding) و بهبود اتصال به زمین (Grounding)

زمین و اتصال مناسب سیستم های الکتریکی می تواند به حذف حلقه های زمین و کاهش نویز و تداخل کمک کند.

۸- آموزش پرسنل

آموزش پرسنل در مورد مسائل کیفیت برق و نحوه عیب یابی تجهیزات الکتریکی می تواند به شناسایی و حل سریع مشکلات کیفیت برق کمک کند.

۹- کار با یک متخصص کیفیت برق

مشاوره با یک متخصص کیفیت برق می تواند به شناسایی مشکلات بالقوه کیفیت برق و ارائه توصیه هایی برای حل آنها کمک کند. به طور کلی، غلبه بر مشکلات کیفیت توان نیازمند یک رویکرد چند وجهی است که شامل شناسایی علت اصلی مشکل و اجرای اقدامات اصلاحی مناسب است. جهت مشاوره تخصص در این زمینه، با شرکت تدبیر انرژی سپهر تماس بگیرید.

آیا تأسیسات شما واقعاً به مطالعه کیفیت توان در سطح بالا نیاز دارد؟

در شرکت مهندسی ندبیر انرژی سپهر، هدف ما ارائه مطالعه سیستم قدرت با کیفیت بالا مطابق با استانداردهای بین المللی IEEE، NEC و NFPA است. ما اطمینان می دهیم که سیستم های قدرت ایمن، قابل اعتماد، قابل اجرا، نگهداری، محافظت شده و به خوبی طراحی شده اند. برای مطالعه کیفیت برق تاسیسات خود با ما تماس بگیرید.

مطالب بیشتر:
کیفیت توان | اندازه گیری کیفیت توان (اندازه گیری کیفیت برق)| تجزیه و تحلیل کیفیت توان | جزیره ای شدن شبکه توزیع برق| اهمیت کیفیت توان الکتریکی