مسائل کیفیت برق، راه حل ها و استانداردها: بررسی فناوری

شکل 1. منابع مواد بررسی.

فهرست

چکیده

به طور کلاسیک، هدف سیستم قدرت الکتریکی تولید انرژی الکتریکی و رساندن این انرژی به تجهیزات کاربر نهایی با ولتاژ قابل قبول است. همانطور که بارهای غیرخطی اجزای هارمونیک و توان راکتیو جریان را از شبکه ac می گیرند، کیفیت توان بدتر می شود.
این مقاله مروری بر مشکلات اصلی کیفیت توان (PQ) با علل مرتبط و راه‌حل‌های مرتبط با کدها و استانداردها تحت عنوان “مسائل کیفیت برق، راه حل ها و استانداردها: بررسی فناوری” ارائه می‌کند. در پایان این مقاله راهکارهایی برای کاهش مشکلات کیفیت توان ارائه شده است.

کلمات کلیدی: IEEE 519، اعوجاج هارمونیک کل، نقطه اتصال مشترک، اعوجاج تقاضای کل

۱٫ معرفی

مسائل مربوط به کیفیت توان (PQ) امروزه بیشترین نگرانی را دارد. استفاده گسترده از تجهیزات الکترونیکی مانند تجهیزات فناوری اطلاعات، الکترونیک قدرت مانند درایوهای سرعت قابل تنظیم (ASD)، کنترل‌کننده‌های منطقی قابل برنامه‌ریزی (PLC)، روشنایی کارآمد انرژی، منجر به تغییر کامل ماهیت بارهای الکتریکی شد [۱-۳] . این بارها به طور همزمان عامل اصلی و قربانیان اصلی مشکلات کیفیت برق هستند. همه این بارها به دلیل خطی نبودن خود باعث ایجاد اختلال در شکل موج ولتاژ می شوند.

اگرچه تلاش‌های زیادی توسط شرکت‌های برق انجام شده است، برخی از مصرف‌کنندگان به سطحی از کیفیت توان بالاتر از سطح ارائه شده توسط شبکه‌های الکتریکی مدرن نیاز دارند [۴]. این بدان معناست که برای دستیابی به سطوح بالاتر کیفیت توان در شکل ۱ باید اقداماتی انجام شود.

 

شکل 1. منابع مواد بررسی.
شکل ۱٫ منابع مواد بررسی.

 

این مقاله یک مرور کلی از مسائل عمده کیفیت توان، راه حل ها و استانداردهای مرتبط را بر اساس تعداد زیادی از انتشارات ارائه می دهد. انتشارات ارجاع شده عمدتاً از معاملات IEEE، مجلات IEEE، مجموعه مقالات IEEE، مجموعه مقالات IEE/IET (موسسه مهندسین برق، در حال حاضر موسسه مهندسی و فناوری) و همچنین چند کنفرانس و در عین حال بسیار مهم و اسناد ثبت اختراع در مورد کیفیت توان و ماژول های بهبود کیفیت برق

این بررسی به ویژه برای موارد زیر مفید خواهد بود: ۱) طراحان سیستم های قدرت و محققانی که در فعالیت های طراحی، بهینه سازی و افزایش کیفیت در محیط رقابتی امروزی مشغول هستند. ۲) مهندسین مجرب که مایلند سوابق آموزشی خود را در مورد جنبه های تعامل سیستم سیستم قدرت برای هر کاربرد غنی کنند. و ۳) دانشجویان کارشناسی و کارشناسی ارشد که مایلند مسائل و راه حل های کیفیت توان را با شیوه های محاسباتی مدرن ادغام کنند.

مقاله با مقدمه ای کوتاه در مورد مسائل کیفیت برق شروع می شود (به بخش ۲ مراجعه کنید). در بخش ۳، راه حل های بررسی شده از منابع مختلف برای کیفیت توان آورده شده است. بررسی متون دقیق در مورد کدها و استانداردهای مربوط به کیفیت توان در بخش ۴ نشان داده شده است. در نهایت، بخش ۵ خلاصه و نتیجه گیری را ارائه می کند.

۲٫ انواع مسائل کیفیت برق

رایج ترین انواع مشکلات کیفیت توان در جدول ۱ ارائه شده است.

جدول 1. رایج ترین مسائل مربوط به کیفیت توان [5-15]
جدول ۱٫ رایج ترین مسائل مربوط به کیفیت توان [۵-۱۵]
جدول 1. رایج ترین مسائل مربوط به کیفیت توان [5-15]
جدول ۱٫ رایج ترین مسائل مربوط به کیفیت توان [۵-۱۵]

۳٫ راه حل برای مسائل کیفیت برق

کاهش مشکلات PQ ممکن است در سطوح مختلف انجام شود: انتقال، توزیع و تجهیزات نهایی. اقدامات متعددی را می توان در این سطوح انجام داد که در بخش های زیر توضیح داده شده است.

۳٫۱ کفایت شبکه (Grid Adequacy)

بسیاری از مشکلات PQ منشأ در شبکه انتقال یا توزیع دارند. بنابراین، یک شبکه انتقال و توزیع مناسب، با برنامه ریزی و نگهداری کافی، برای به حداقل رساندن وقوع مشکلات PQ ضروری است.

۳٫۲ تهویه مطبوع کیفیت برق یکپارچه (UPQC) Unified Power Quality Conditioner

UPQC اجازه می دهد تا اختلالات ولتاژ و جریان را کاهش دهد که می تواند بر بارهای الکتریکی حساس تأثیر بگذارد در حالی که توان راکتیو بار را جبران می کند [۱۶-۱۹]. UPQC از فیلترهای ترکیبی سری و شنت اکتیو تشکیل شده است [۲۰]. عملکرد اصلی UPQC شامل [۲۱-۲۵] است:

(i) جبران توان راکتیو.
(ii) تنظیم ولتاژ.
(iii) جبران کاهش و تورم ولتاژ.
(IV) جبران عدم تعادل برای جریان و ولتاژ (برای سیستم های ۳ فاز).
(v) جبران جریان خنثی (برای سیستم های ۳ فاز ۴ سیم).

۳٫۳ منابع توزیع شده – سیستم های ذخیره انرژی Distributed Resources – Energy Storage Systems

علاقه به استفاده از منابع انرژی پراکنده (DER) در چند سال اخیر به دلیل پتانسیل آنها برای افزایش قابلیت اطمینان افزایش یافته است. این منابع شامل تولید پراکنده و سیستم های ذخیره انرژی می باشد. سیستم‌های ذخیره‌سازی انرژی، که به عنوان فناوری‌های بازیابی نیز شناخته می‌شوند، برای ارائه بارهای الکتریکی با قابلیت سواری در محیط ضعیف PQ استفاده می‌شوند. پیشرفت‌های تکنولوژیکی اخیر در فناوری‌های الکترونیک قدرت و ذخیره‌سازی، فناوری‌های بازیابی را به یکی از راه‌حل‌های برتر برای کاهش مشکلات PQ تبدیل کرده است [۲۶].

اولین فناوری ذخیره‌سازی انرژی که در زمینه PQ مورد استفاده قرار می‌گیرد، اما امروزه بیشترین استفاده را دارد، باتری الکتروشیمیایی است. اگرچه فن‌آوری‌های جدید مانند فلایویل‌ها، ابرخازن‌ها و ذخیره‌سازی انرژی مغناطیسی ابررسانا (SMES) مزایای زیادی دارند، باتری‌های الکتروشیمیایی به دلیل قیمت پایین و فناوری بالغ‌شان همچنان حاکم هستند [۲۷].

۳٫۴ چرخ طیار (Flywheels)

فلایویل یک دستگاه الکترومکانیکی است که یک ماشین الکتریکی دوار (موتور/ژنراتور) را با یک جرم دوار جفت می کند تا انرژی را برای مدت کوتاهی ذخیره کند. موتور/ژنراتور برای حفظ چرخش روتور فلایویل نیرویی را که توسط شبکه تامین می شود می گیرد. در طول یک اختلال برق، انرژی جنبشی ذخیره شده در روتور توسط ژنراتور به انرژی الکتریکی DC تبدیل می شود و انرژی در فرکانس و ولتاژ ثابت از طریق یک اینورتر و یک سیستم کنترل تحویل می شود.

روتورهای فلایویل سنتی معمولاً از فولاد ساخته می شوند و به سرعت چرخش چند هزار دور در دقیقه (RPM) محدود می شوند. فلایویل های پیشرفته ساخته شده از مواد فیبر کربنی و یاتاقان های مغناطیسی می توانند در خلاء با سرعت ۴۰۰۰۰ تا ۶۰۰۰۰ دور در دقیقه بچرخند. انرژی ذخیره شده با ممان اینرسی و مجذور سرعت چرخش متناسب است. فلایویل های پر سرعت می توانند انرژی بسیار بیشتری نسبت به فلایویل های معمولی ذخیره کنند.

فلایویل برق را در طول دوره ای بین از دست دادن نیروی برق تامین شده و بازگشت برق شهری یا شروع یک سیستم قدرت پشتیبان (یعنی دیزل ژنراتور) تامین می کند. فلایویل ها معمولاً ۱-۱۰۰ ثانیه زمان را برای سوار شدن فراهم می کنند و ژنراتورهای پشتیبان می توانند در عرض ۵-۲۰ ثانیه آنلاین شوند.

۳٫۵ ابر خازن (Super-capacitors)

ابرخازن ها (همچنین به عنوان خازن های فوق العاده یا سوپر خازن شناخته می شوند) منابع انرژی DC هستند و باید با یک تهویه کننده توان ساکن به شبکه برق متصل شوند و انرژی خروجی را در فرکانس شبکه ارائه دهند. یک ابر خازن برق را در طول وقفه های کوتاه مدت یا کاهش ولتاژ فراهم می کند. ابرخازن های اندازه متوسط ​​به صورت تجاری برای پیاده سازی قابلیت سواری در تجهیزات الکترونیکی کوچک در دسترس هستند، اما ابرخازن های بزرگ هنوز در حال توسعه هستند، اما ممکن است به زودی به یک جزء قابل دوام در زمینه ذخیره انرژی تبدیل شوند [۲۸،۲۹].

ظرفیت خازنی بسیار بزرگ است زیرا فاصله بین صفحات بسیار کوچک است (چند آنگستروم) و به دلیل اینکه مساحت سطح هادی (مثلاً کربن فعال) به ۱۵۰۰-۲۰۰۰ متر مربع بر گرم (۱۶۰۰۰-۲۱۵۰۰ فوت بر گرم بر گرم ) میرسد. بنابراین، انرژی ذخیره شده توسط چنین خازن هایی ممکن است به ۵۰-۶۰ J/g برسد [۳۰-۳۸].

۳٫۶ ذخیره انرژی مغناطیسی ابررسانا (SMES) Superconducting Magnetic Energy Storage

یک میدان مغناطیسی با گردش یک جریان DC در یک سیم پیچ بسته از سیم ابررسانا ایجاد می شود. مسیر جریان گردش سیم پیچ را می توان با یک کلید حالت جامد باز کرد که روشن و خاموش می شود. به دلیل اندوکتانس بالای سیم پیچ، هنگامی که کلید خاموش است (باز)، سیم پیچ مغناطیسی به عنوان منبع جریان عمل می کند و جریان را به مبدل قدرت وارد می کند که تا مقداری ولتاژ شارژ می شود. مدولاسیون مناسب کلید حالت جامد می تواند ولتاژ را در محدوده عملکرد مناسب اینورتر نگه دارد، که ولتاژ DC را به برق AC تبدیل می کند. سیستم غیر معمول SMES.

SMES با دمای پایین خنک شده توسط هلیوم مایع به صورت تجاری در دسترس است [۳۹،۴۰]. SMES با دمای بالا که توسط نیتروژن مایع خنک می‌شود هنوز در مرحله توسعه است و ممکن است به دلیل هزینه‌های بالقوه پایین‌تر به منبع ذخیره‌سازی انرژی تجاری در آینده تبدیل شود. سیستم‌های SMES بزرگ هستند و معمولاً برای مدت‌های کوتاه استفاده می‌شوند، مانند رویدادهای سوئیچینگ ابزار.

۳٫۷ دستگاه های رابط پیشرفته (Enhanced Interface Devices)

با استفاده از دستگاه های واسط مناسب، می توان بارها را از اختلالات ناشی از شبکه جدا کرد. دستگاه های رابط متداول عبارتند از: بازگرداننده ولتاژ دینامیک (DVR)، سرکوبگرهای ولتاژ گذرا (TVSS)، ترانسفورماتورهای ولتاژ ثابت (CVT)، فیلترهای نویز، فیلترهای توان فعال، ترانسفورماتورهای ایزوله، جبران کننده های VAR استاتیک (SVC)، فیلترهای هارمونیک و راکتور قدرت. بهبود کیفیت.

یک بازسازی کننده ولتاژ دینامیک (DVR) مانند یک منبع ولتاژ متصل به صورت سری با بار عمل می کند. ولتاژ خروجی DVR با استفاده از ترانسفورماتور افزایش دهنده و/یا انرژی ذخیره شده برای تزریق توان اکتیو و راکتیو در منبع تغذیه خروجی از طریق مبدل ولتاژ تقریباً ولتاژ ثابتی در پایانه های بار ثابت نگه داشته می شود.

سرکوبگرهای ولتاژ گذرا به عنوان رابط بین منبع تغذیه و بارهای حساس مورد استفاده قرار می گیرند، به طوری که ولتاژ گذرا قبل از رسیدن به بار توسط TVSS بسته می شود. TVSS ها معمولاً حاوی یک جزء با مقاومت غیرخطی (واریستور اکسید فلزی یا دیود زنر) هستند که ولتاژ بیش از حد خط را محدود می کند و هر گونه انرژی ضربه اضافی را به زمین هدایت می کند.

ترانسفورماتورهای ولتاژ ثابت (CVT) یکی از اولین راه حل های PQ بود که برای کاهش اثرات کاهش ولتاژ و گذرا استفاده شد. برای حفظ ثابت ولتاژ، از دو اصل استفاده می کنند که معمولاً از آنها اجتناب می شود: تشدید و اشباع هسته. ترانسفورماتور ولتاژ ثابت غیر معمول هنگامی که تشدید رخ می دهد، جریان به نقطه ای افزایش می یابد که باعث اشباع هسته مغناطیسی ترانسفورماتور می شود. اگر هسته مغناطیسی اشباع شود، شار مغناطیسی تقریباً ثابت می ماند و ترانسفورماتور یک ولتاژ خروجی تقریباً ثابت تولید می کند. اگر به درستی مورد استفاده قرار نگیرد، CVT مشکلات PQ بیشتری نسبت به موارد کاهش یافته ایجاد می کند. این می تواند گذرا، هارمونیک (موج ولتاژ قطع شده در بالا و کناره ها) تولید کند و ناکارآمد است (حدود ۸۰٪ در بار کامل).

فیلترهای نویز برای جلوگیری از رسیدن جریان فرکانس ناخواسته یا سیگنال های ولتاژ (نویز) به تجهیزات حساس استفاده می شود. این را می توان با استفاده از ترکیبی از خازن ها و اندوکتانس ها انجام داد که یک مسیر امپدانس کم به فرکانس اصلی و امپدانس بالا به فرکانس های بالاتر، یعنی یک فیلتر پایین گذر ایجاد می کند. هنگامی که نویز با فرکانس در محدوده کیلو هرتز قابل توجه است باید از آنها استفاده کرد.

جبران کننده های VAR استاتیک (SVR) از ترکیبی از خازن ها و راکتورها برای تنظیم سریع ولتاژ استفاده می کنند. سوئیچ های حالت جامد جایگذاری خازن ها و راکتورها را در قدر مناسب کنترل می کنند تا از نوسانات ولتاژ جلوگیری کنند. کاربرد اصلی SVR تنظیم ولتاژ در ولتاژ بالا و حذف سوسو زدن ناشی از بارهای زیاد (مانند کوره های القایی) است.

از فیلترهای هارمونیک برای کاهش هارمونیک های نامطلوب استفاده می شود. آنها را می توان به دو گروه تقسیم کرد: فیلترهای غیرفعال و فیلترهای فعال [۴۱-۴۳]. فیلترهای غیرفعال شامل یک مسیر امپدانس کم به فرکانس های هارمونیک هستند که با استفاده از اجزای غیرفعال (سلف، خازن و مقاومت) تضعیف می شوند. چندین فیلتر غیرفعال که به صورت موازی متصل شده اند ممکن است برای حذف چندین جزء هارمونیک لازم باشد [۴۴]. اگر سیستم تغییر کند (تغییر اجزای هارمونیک)، فیلترهای غیر فعال ممکن است بی اثر شوند و باعث تشدید شوند.

فیلترهای فعال جریان مصرف شده توسط بار را تجزیه و تحلیل می کنند و جریانی ایجاد می کنند که جریان هارمونیک تولید شده توسط بارها را خنثی می کند. فیلترهای فعال در گذشته گران بودند، اما اکنون برای جبران هارمونیک های ناشناخته یا در حال تغییر مقرون به صرفه هستند [۴۵].

راکتور برای بهبود کیفیت توان یک فناوری ثبت شده است [۴۶-۴۹]. این دستگاه بر روی یک خط برق نصب شده است، برای حذف نویزهایی که به خط برق می ریزد، که مشخصه های آن عبارتند از: یک راکتور دارای سیم پیچ اول و سیم پیچ دوم بر روی هسته ای که بین انتهای ورودی و انتهای خروجی خط برق قرار گرفته است. که در راکتور، انتهای اول سیم پیچ اول به انتهای ورودی یک خط برق اول، انتهای دوم سیم پیچ اول به انتهای خروجی اولین خط برق و انتهای اول سیم پیچ دوم متصل می شود. به انتهای خروجی خط برق دوم و انتهای دوم سیم پیچ دوم به انتهای ورودی خط دوم برق متصل می شود.

۳٫۸ دستگاه‌های مصرفی نهایی را کمتر حساس کنید (Make End-use Devices Less Sensitive)

طراحی تجهیزات به گونه ای که حساسیت کمتری نسبت به اختلالات داشته باشد معمولاً مقرون به صرفه ترین اقدام برای جلوگیری از مشکلات PQ است. برخی از تولیدکنندگان تجهیزات نهایی اکنون این مشکل را تشخیص می دهند، اما بازار رقابتی به این معنی است که تولید کنندگان باید هزینه ها را کاهش دهند و فقط به نیازهای مشتریان پاسخ دهند. استثنا بازار ASD است، جایی که تولیدکنندگان به طور فعال محصولاتی با قابلیت‌های سواری پیشرفته را تبلیغ می‌کنند.

برخی از کنتورهای انرژی قابلیت تشخیص کیفیت توان، نظارت، گزارش، ثبت و ارتباط در یک کنتور برق با دقت درآمد را دارند [۵۰]. رویدادهای گذرا با نظارت بر شکل موج توان الکتریکی و مقایسه انحرافات با یک آستانه شناخته شده شناسایی می شوند. Sgs و Swells با محاسبه مقدار میانگین مربع ریشه در یک پنجره چرخان و مقایسه مقدار محاسبه شده با یک آستانه شناخته شده شناسایی می شوند. فرکانس های هارمونیک و مولفه های متقارن توسط یک الگوریتم شناخته شده کمی سازی شده و با یک آستانه شناخته شده مقایسه می شوند [۵۱]. افزودن یک خازن با ظرفیت بیشتر به منابع تغذیه، استفاده از کابل‌هایی با هادی‌های خنثی بزرگ‌تر، ترانسفورماتورهای کاهش‌دهنده و تنظیم رله‌های ولتاژ، اقداماتی هستند که می‌توانند توسط سازندگان برای کاهش حساسیت تجهیزات به مشکلات PQ انجام شوند.

۴٫ کدها و استانداردهای کیفیت توان

برخی از اقدامات برای تنظیم حداقل سطح PQ که شرکت‌های برق باید به مصرف‌کنندگان ارائه دهند و سطح مصونیتی که تجهیزات باید به درستی کار کنند، زمانی که برق عرضه‌شده در حد استاندارد است، انجام شده است. سازمان‌های استانداردسازی مانند IEC، CENELEC و IEEE مجموعه‌ای از استانداردها را با اهداف مشابه ایجاد کرده‌اند. در اروپا، مرتبط ترین استانداردها در PQ EN 50160 (توسط CENELEC) و IEC 61000 است. استانداردهای کیفیت توان IEEE در مقایسه با IEC دارای مجموعه ساختاریافته و جامعی نیستند [۵۲]. با این وجود، استانداردهای IEEE پیشینه عملی و نظری بیشتری در مورد پدیده ها ارائه می دهند که آن را به یک مرجع بسیار مفید تبدیل می کند. برخی از استانداردهای کیفیت برق IEEE در بخش های بعدی توضیح داده شده است.

۴٫۱ IEEE 519

مشکلات سیستم قدرت که با هارمونیک ها مرتبط بودند در دهه ۱۹۷۰، زمانی که دو تحول مستقل رخ داد، به طور کلی مورد توجه قرار گرفتند. اولین مورد تحریم نفتی بود که منجر به افزایش قیمت برق و اقدام برای صرفه جویی در انرژی شد. مصرف کنندگان صنعتی و شرکت های برق شروع به استفاده از خازن های بهبود ضریب توان کردند. حرکت به سمت بهبود ضریب توان منجر به افزایش قابل توجهی در تعداد خازن های متصل به سیستم های قدرت شد. استانداردهای آمریکایی در مورد هارمونیک ها توسط IEEE در استاندارد ۵۱۹: IEEE Recommended Practices and Requirements for Harmonic Control in Electric Power Systems ارائه شده است. یک اثر ترکیبی از تمام بارهای غیرخطی بر روی سیستم‌های شهری که توانایی محدودی برای جذب جریان هارمونیک دارند، وجود دارد. به علاوه، شرکت های برق مسئولیت ارائه یک منبع تغذیه با کیفیت بالا از نظر سطح ولتاژ و شکل موج را بر عهده دارند. IEEE 519 نه تنها سطح مطلق هارمونیک های تولید شده توسط یک منبع جداگانه، بلکه اندازه آنها را نسبت به شبکه تامین نیز تشخیص می دهد. لازم به ذکر است که IEEE 519 محدود به مجموعه ای از اقدامات توصیه شده است که به عنوان یک راهنما برای تامین کنندگان و مصرف کنندگان انرژی الکتریکی عمل می کند. در مواردی که مشکلات وجود دارد، به دلیل تزریق بیش از حد جریان هارمونیک یا اعوجاج ولتاژ بیش از حد، بر تامین کننده و مصرف کننده موظف است که مسائل را در یک چارچوب قابل قبول متقابل حل کنند [۵۳]. لازم به ذکر است که IEEE 519 محدود به مجموعه ای از اقدامات توصیه شده است که به عنوان یک راهنما برای تامین کنندگان و مصرف کنندگان انرژی الکتریکی عمل می کند. در مواردی که مشکلات وجود دارد، به دلیل تزریق بیش از حد جریان هارمونیک یا اعوجاج ولتاژ بیش از حد، بر تامین کننده و مصرف کننده موظف است که مسائل را در یک چارچوب قابل قبول متقابل حل کنند [۵۳]. لازم به ذکر است که IEEE 519 محدود به مجموعه ای از اقدامات توصیه شده است که به عنوان یک راهنما برای تامین کنندگان و مصرف کنندگان انرژی الکتریکی عمل می کند. در مواردی که مشکلات وجود دارد، به دلیل تزریق بیش از حد جریان هارمونیک یا اعوجاج ولتاژ بیش از حد، بر تامین کننده و مصرف کننده موظف است که مسائل را در یک چارچوب قابل قبول متقابل حل کنند [۵۳].

۴٫۲ استاندارد IEEE 519 برای محدودیت های ولتاژ هارمونیک

با توجه به IEEE 519 جدول ۲ نشان می دهد که اعوجاج ولتاژ هارمونیک در سیستم قدرت ۶۹ کیلو ولت و کمتر به ۵% اعوجاج هارمونیک کل با هر هارمونیک مجزا ۳% محدود شده است [۵۴].

جدول 2. حدود اعوجاج ولتاژ هارمونیک
جدول ۲٫ حدود اعوجاج ولتاژ هارمونیک
.

۴٫۳ استاندارد IEEE 519 برای محدودیت های جریان هارمونیک

سیستم های توزیع عمومی [GDS 120V-69000 V]: محدودیت های اعوجاج فعلی برای هارمونیک های فرد است. هارمونیک های زوج به ۲۵ درصد از حد های هارمونیک فرد محدود می شوند. برای تمام تجهیزات تولید برق، محدودیت های اعوجاج با I SC /I L < 20 است. I SC حداکثر جریان اتصال کوتاه در نقطه کوپلینگ “PCC” است. I L حداکثر فرکانس اصلی ۱۵ یا ۳۰ دقیقه جریان بار در PCC است. TDD اعوجاج کل تقاضا است (= THD نرمال شده با I L در جدول ۳ نشان داده شده است).

جدول 3. حدود اعوجاج جریان هارمونیک
جدول ۳٫ حدود اعوجاج جریان هارمونیک
.

سیستم‌های انتقال فرعی عمومی [GSTS 69 kV-161 kV]: محدودیت‌های اعوجاج هارمونیک فعلی برای محدودیت‌های هارمونیک‌هایی اعمال می‌شود که بارها باید از دستگاه برق PCC بگیرند. توجه داشته باشید که حدود هارمونیک بر اساس رتبه I SC /I L متفاوت است ، که در آن I SC حداکثر جریان اتصال کوتاه در PCC است و I حداکثر جریان بار تقاضا در PCC است.

SC جریان اتصال کوتاه موجود در نقطه کوپلینگ مشترک است. I SC با اندازه، امپدانس و ولتاژ سرویس تغذیه کننده PCC تعیین می شود. I L حداکثر جریان بار تقاضا (جزء فرکانس اساسی) اندازه گیری شده در PCC است که در جدول ۴ نشان داده شده است. پیشنهاد می شود که امکانات موجود این را در یک دوره زمانی اندازه گیری کرده و میانگین آن را محاسبه کنند. کسانی که طرح های جدید ایجاد می کنند باید I L را محاسبه کنندبا استفاده از اوج عملیات پیش بینی شده تاسیسات. نقطه اتصال مشترک با رابط مصرف کننده / ابزار نزدیک ترین نقطه در سمت ابزار خدمات مشتری است که در آن مشتری خدمات شهری دیگری در آنجا عرضه می شود یا می تواند عرضه شود. مالکیت هر دستگاهی مانند ترانسفورماتور که شرکت ممکن است در سیستم مشتریان ارائه دهد، برای تعریف PCC بی اهمیت است. این تعریف توسط کارگروه IEEE تایید شده است.

جدول 4. حداکثر سطح اعوجاج جریان هارمونیک
جدول ۴٫ حداکثر سطح اعوجاج جریان هارمونیک
.

۴٫۴ استاندارد IEEE 142-1991، روش توصیه شده برای زمین کردن سیستم های قدرت صنعتی و تجاری [۵۵]

این استاندارد بررسی کاملی از مشکلات زمین و روش های حل این مشکلات ارائه می دهد. یک فصل جداگانه برای تجهیزات حساس به زمین وجود دارد.

۴٫۵ استاندارد IEEE 446-1987، روش توصیه شده برای سیستم های برق اضطراری و آماده به کار برای کاربردهای صنعتی و تجاری

این استاندارد روش های مهندسی برای انتخاب و کاربرد سیستم های برق اضطراری و آماده به کار توصیه می شود. این دستورالعمل به طراحان، اپراتورها و مالکان تأسیسات برای اطمینان از برق بدون وقفه، عملاً عاری از گذرهای فرکانس و افت ولتاژ، نوسانات، و گذرا ارائه می دهد.

۴٫۶ استاندارد IEEE 1100-1999، روش توصیه شده برای برق رسانی و اتصال به زمین تجهیزات حساس الکترونیکی

طراحی توصیه شده، نصب، و روش‌های تعمیر و نگهداری برای برق و اتصال زمین (شامل کنترل نویز مرتبط با قدرت و سیگنال) تجهیزات پردازش الکترونیکی حساس مورد استفاده در کاربردهای تجاری و صنعتی است.

۴٫۷ استاندارد IEEE 1346-1998 روش توصیه شده برای ارزیابی سازگاری سیستم قدرت الکتریکی با تجهیزات فرآیند الکترونیکی

یک روش استاندارد برای تحلیل فنی و مالی سازگاری افت ولتاژ بین تجهیزات فرآیند و سیستم‌های قدرت الکتریکی توصیه می‌شود. روش ارائه شده در نظر گرفته شده است که به عنوان یک ابزار برنامه ریزی برای تعیین کمیت محیط کاهش ولتاژ و حساسیت فرآیند استفاده شود.

۴٫۸ استانداردهای IEEE مربوط به کاهش ولتاژ و قابلیت اطمینان

استاندارد کیفیت ولتاژ توزیع یعنی استاندارد IEEE P1564 شاخص‌ها و روش‌های پیشنهادی را برای توصیف عملکرد کاهش ولتاژ و مقایسه عملکرد در سیستم‌های مختلف ارائه می‌دهد. یک استاندارد جدید IEC 61000-2-8 با عنوان “محیط زیست – کاهش ولتاژ و وقفه های کوتاه” اخیرا ارائه شده است. این استاندارد بحث قابل توجهی را در IEEE برای جلوگیری از روش های متضاد توصیف عملکرد سیستم در نقاط مختلف جهان تضمین می کند.

۴٫۹ استانداردهای IEEE مربوط به فلیکر

توسعه استانداردهای سوسو زدن ولتاژ نشان می دهد که چگونه صنعت می تواند فعالیت های IEEE و IEC را با موفقیت هماهنگ کند. استاندارد IEC 61000-4-15 روش اندازه گیری و الزامات مانیتور را برای مشخص کردن فلیکر تعریف می کند. گروه کاری فلیکر IEEE که روی استاندارد P1453 کار می کند، قرار است استاندارد IEC را به عنوان استاندارد خود بپذیرد.

۴٫۱۰ استانداردهای مربوط به توان سفارشی

استاندارد IEEE P1409 در حال حاضر در حال توسعه یک راهنمای کاربردی برای فن‌آوری‌های توان سفارشی برای ارائه کیفیت توان بهبود یافته در سیستم توزیع است. این یک منطقه مهم برای بسیاری از شرکت‌های برقی است که ممکن است بخواهند خدمات با کیفیت توان افزایش یافته را ارائه دهند.

۴٫۱۱ استانداردهای مربوط به تولید پراکنده

استاندارد جدید IEEE P1547 دستورالعمل هایی را برای اتصال تولید پراکنده با سیستم قدرت ارائه می دهد.

۴٫۱۲ ۴۲۰-۲۰۱۳ – استاندارد IEEE برای طراحی و صلاحیت تابلوهای کنترل کلاس ۱E، پانل ها و رک های مورد استفاده در ایستگاه های تولید انرژی هسته ای

این استاندارد الزامات طراحی را برای بردهای کنترلی جدید و/یا اصلاح شده کلاس ۱E، پانل‌ها و قفسه‌ها مشخص می‌کند و روش‌هایی را برای تأیید اینکه این الزامات برآورده شده است، تعیین می‌کند. روش‌های برآورده کردن معیارهای جداسازی موجود در IEEE Std 384 پرداخته شده‌اند. صلاحیت همچنین برای رسیدگی به الزامات کلی IEEE Std 323 و توصیه های IEEE Std 344 گنجانده شده است.

۴٫۱۳ استاندارد IEEE 384-2008 – معیارهای استاندارد IEEE برای استقلال تجهیزات و مدارهای کلاس ۱E

الزامات استقلال مدارها و تجهیزات شامل یا مرتبط با سیستم های کلاس ۱E شرح داده شده است. معیارهایی برای استقلالی که می توان با جداسازی فیزیکی و جداسازی الکتریکی مدارها و تجهیزاتی که اضافی هستند به دست آورد، بیان شده است. تعیین اینکه چه چیزی باید زائد در نظر گرفته شود مورد توجه قرار نمی گیرد.

۴٫۱۴ استاندارد IEEE C57.18.10-1998 – شیوه ها و الزامات استاندارد IEEE برای ترانسفورماتورهای یکسو کننده قدرت نیمه هادی

روش ها و الزامات ترانسفورماتورهای یکسو کننده قدرت نیمه هادی برای بارهای اختصاصی تک فاز ۳۰۰ کیلووات و بالاتر و سه فاز ۵۰۰ کیلووات و بالاتر گنجانده شده است. رسوب‌دهنده‌های استاتیک، مبدل‌های ولتاژ بالا برای انتقال برق DC و سایر بارهای غیرخطی مستثنی هستند. شرایط خدمات، معمول و غیرمعمول، مشخص شده است، یا استانداردهای دیگر به صورت مناسب ارجاع داده شده است. آزمایشات روتین مشخص شده است. یک پیوست آموزنده چندین نمونه از محاسبات تلفات بار برای ترانسفورماتورها را هنگام قرار گرفتن در معرض جریان های غیر سینوسی بر اساس محاسبات ارائه شده در استاندارد ارائه می دهد.

۴٫۱۵ استاندارد IEEE C57.21-1990 – الزامات استاندارد IEEE، اصطلاحات و کد تست برای راکتورهای شنت با توان بیش از ۵۰۰ کیلو ولت آمپر

همه راکتورهای شنت غوطه‌ور در روغن یا خشک، تک‌فاز یا سه‌فاز، در فضای باز یا سرپوشیده با توان بالای ۵۰۰ کیلو ولت‌ولت پوشش داده می‌شوند. اصطلاحات و الزامات عمومی بیان شده است، و مبنای رتبه بندی راکتورهای شنت بیان شده است. تست های روتین، طراحی و سایر تست ها شرح داده شده و روش های انجام آنها ارائه شده است. تلفات و امپدانس، افزایش دما، آزمایشات دی الکتریک و سطوح عایق پوشش داده شده است. الزامات ساخت و ساز برای راکتورهای غوطه ور در نفت و الزامات ساخت و نصب برای راکتورهای نوع خشک ارائه شده است.

۵٫ خلاصه و نتیجه گیری

این مقاله با تحلیل انتقادی مشکلات کیفیت توان، مسائل، استانداردهای بین‌المللی مرتبط و راه‌حل‌ها، مروری جامع ارائه می‌کند. راه حل های صحیح نیز مورد بحث قرار می گیرد که می تواند برای مشکلات کیفیت توان تولید شده در پدیده های مختلف درمان شود. هماهنگی با رویه های موجود صنعت و استانداردهای هارمونیک بین المللی نیز در این مقاله در نظر گرفته شده است. برای غلبه بر تأثیر منفی کیفیت ضعیف برق بر تجهیزات و مشاغل، می توان تجهیزات با کیفیت توان مناسب را سرمایه گذاری کرد. شناسایی راه حل مناسب اولین قدم است. بسیاری از مشکلات کیفیت توان به راحتی شناسایی می شوند، زمانی که شرح خوبی از مشکلات به دست آمد. متأسفانه، تنش های ناشی از مشکلات قدرت اغلب به توصیف مبهم یا بیش از حد دراماتیک از مشکل منجر می شود.

ممیزی کیفیت برق می تواند به تعیین دلایل مشکلات شما و ارائه یک برنامه خوب طراحی شده برای اصلاح آنها کمک کند. ممیزی کیفیت برق سیم‌کشی و اتصال زمین را بررسی می‌کند تا اطمینان حاصل کند که برای برنامه‌های شما و مطابق با کد مناسب است. حسابرس معمولاً کیفیت ولتاژ ac را بررسی می کند و تأثیر سیستم برق شرکت را در نظر می گیرد. بسیاری از کسب‌وکارها و سازمان‌ها برای انجام وظایف حیاتی به سیستم‌های کامپیوتری و سایر تجهیزات الکتریکی تکیه می‌کنند، اما در برابر خطرات منبع تغذیه غیرقابل اطمینان محافظت نمی‌کنند. وقت آن است که شرکت‌های برق و همچنین کسب‌وکارها با درگیر شدن در تجزیه و تحلیل کیفیت توان، رویکردی فعال‌تر برای کیفیت برق داشته باشند.

بیشتر بخوانید:

منابع

[۱] بولن، ام.، “درک مشکلات کیفیت توان – کاهش ولتاژ و وقفه”، مجموعه مطبوعاتی IEEE در مهندسی برق – جان وایلی و پسران، پیسکاتاوی، ایالات متحده آمریکا (۲۰۰۰). doi: 10.1109/9780470546840.ch4
[2] Rajakumar, P., et al., Review on Power Quality Issues, IRACST – Engineering Science and Technology: An International Journal (ESTIJ), ISSN: 2250-3498, Vol.2, No 1 (2012).
[3] Delgado، J.، Gestão da Qualidade Total Aplicada ao Sector do Fornecimento da Energia Eléctrica ، پایان نامه دکتری مهندسی الکتروتکنیکی، دانشگاه کویمبرا، پرتغال سپتامبر (۲۰۰۲).
[۴] Choi، WY، Kwon، J.، Kim، EH، Lee، JJ و Kwon، BH، “یکسو کننده تقویت کننده بدون پل با تلفات رسانایی کم و کاهش مشکلات بازیابی معکوس دیود،”IEEE Trans. الکترون صنعتی ، جلد. ۵۴، شماره ۲، صص ۷۶۹ – ۷۸۰ (۲۰۰۷). doi: 10.1109/TIE.2007.891991
[5] Lin, T., Domijan, A., Jr. and Chu, F., “A Survey of Techniques for Power Quality Monitoring,” Int. J. Power Energy System. ، جلد. ۲۵، شماره ۳، صص ۱۶۷-۱۷۲ (۱۳۹۱).
[۶] Chen, G., Chen, Y. and Smedley, KM, “Three-phase Four-leg Active Quality Conditioner without Resferences Calculation,” Proc . Appl. الکترون قدرت. Conf., pp. 587-593 (2004). doi: 10.1109/APEC.2004. ۱۲۹۵۸۶۶
[۷] López, Y.-K., de Vicuña, LG, Castilla, M., Matas, J. and López, M., “طراحی کنترل حالت لغزشی یک تقویت کننده با ضریب توان بالا” یکسو کننده، IEEE Trans. الکترون صنعتی ، جلد. ۴۶، ص ۶۰۴-۶۱۲ (۱۹۹۹).
[۸] Mollov، SV و Forsyth، AJ، “تجزیه و تحلیل، طراحی و کنترل جریان تشدید برای یک یکسو کننده ضریب توان بالا ۱ مگاهرتز،” IEEE Trans. الکترون صنعتی ، جلد. ۴۶، ص ۶۲۰-۶۲۷ (۱۹۹۹). doi: 10.1109/41.767070
[9] García, AJ, Cobos, JA, Prieto, R., Alou, P. and Uceda, J., “An Alternative to Supply DC Voltages with High
Power Factor,” IEEE Trans. الکترون صنعتی ، ج۴۶، ص ۷۰۳-۷۰۹ (۱۹۹۹). doi: 10.1109/41.778219
[10] Lee, J.-Y., Moon, G.-W. و Youn، M.-J.، “طراحی مبدل تصحیح ضریب توان بر اساس توپولوژی Halfbridge”، IEEE Trans. الکترون صنعتی ، جلد. ۴۶، ص ۷۱۰-۷۲۳ (۱۹۹۹). doi: 10.1109/41.778222
[11] Madigan, MT, Erickson, RW and Ismail, EH, “Integrated High-quality Rectifier-regulators” IEEE Trans. الکترون صنعتی ، جلد. ۴۶، صص ۷۴۹-۷۵۸ (۱۹۹۹). doi: 10.1109/41.778229
[12] Wu, T.-F. و Chen، Y.-K.، “تجزیه و تحلیل و طراحی مبدل تک مرحله ای ایزوله برای دستیابی به تصحیح ضریب توان و تنظیم سریع،” IEEE Trans. الکترون صنعتی ، جلد. ۴۶، ص ۷۵۹-۷۶۷ (۱۹۹۹). doi: 10.1109/41.778230
[13] Hsieh, G.-C. andWang, C.-M., “ZCS-PWM Boost Rectifier Full-wave Boost Rectifier with Unity Power Factor and Low Conduction Losses” IEEE Trans. الکترون صنعتی ، جلد. ۴۶، ص ۷۶۸-۷۷۹ (۱۹۹۹). doi: 10.1109/41.778234
[14] Tseng, C.-J. و Chen, C.-L., “Anovel ZVT PWMCúk Power-Factor Corrector”IEEE Trans. الکترون صنعتی ، جلد. ۴۶، ص ۷۸۰-۷۸۷ (۱۹۹۹). doi: 10.1109/41.778240
[15] Ferracci, P., “Power Quality,” Schneider Electric Cahier Technique, شماره ۱۹۹, سپتامبر (۲۰۱۲).
[۱۶] Zhu, P., Li, X., Kang, Y. and Chen, J., “A Novel Control Scheme in 2-phase Unified Power Quality Conditioner” در Proc. سال ۲۹٫ Conf. IEEE Ind. Electron. Soc. ، ص ۱۶۹۱۷-۱۶۲۲ (۲۰۰۳). doi:10.1109/TIE.2014.2314055
[17] Ghosh, A., Jindal, AK and Joshi, A., “Modified Power Quality Conditioner for Voltage Regulation of Critical Load Bus” Proc. مهندسی برق Soc. ملاقات ژنرال ، صص ۴۷۱-۴۷۶ (۲۰۰۴). doi: 10.1109/PES.2004.1372840
[18] Cheng، Y. و Philippe، L.، “روش های کنترل پیشرفته برای تهویه مطبوع کیفیت توان یکپارچه ۳ فاز،” Proc. الکترون قدرت. مشخصات Conf. ، صص ۴۲۶۳-۴۲۶۷ (۲۰۰۴). doi: 10.1109/PESC.2004.1354754
[19] Tlusty, J. and Valouch, V., “Effectiveness of Unified Power Quality Conditioner for Flicker Mitigation” Proc. ۴th Int. الکترون قدرت. کنترل حرکت Conf. ، ص ۹۰۲-۹۰۷ (۲۰۰۴).
[۲۰] Khadkikar, V., Agarwal, P., Chandra, A., Barry, A. and Nguyen, T., “A Simple New Control Technique for Unified Power Quality Conditioner (UPQC)” Proc . ۱۱th Int. Conf. هارمونیک هارمونیک کیفیت قدرت ، صص ۲۸۹-۲۹۳ (۲۰۰۴). doi: 10.1109/ICHQP.2004.1409369
[21] اسفندیاری، ع.، پرنیانی، م. و مختاری، ح.، “کاهش اختلالات کوره قوس الکتریکی با استفاده از تهویه کننده کیفیت یکپارچه توان،” Proc. سال ۳۰٫ Conf. الکترون صنعتی Soc. ، صص ۱۴۶۹-۱۴۷۴ (۲۰۰۴). doi: 10.1109/IECON.2004.1431795
[22] Sepulveda, CA, Espinoza, JR, Moran, LA and Ortega, R., “Analysis and Design of a Linear Control Strategy for Three-phase UPQCs” Proc . سال ۳۰٫ Conf. IEEE Ind. Electron. Soc. ، جلد. ۳، صص ۳۰۶۰-۳۰۶۵ (۲۰۰۴). doi: 10.1109/IECON.2004.1432300
[23] Ng, F., Wong, MC and Han, YD, “Analysis and Control of UPQC and its DC-link power by use of pq-r instantaneous power theory,” Proc . الکترون قدرت. سیستم Appl. ، صص ۴۳-۵۳ (۲۰۰۴).doi: 10.1109/TPEL. ۲۰۰۴٫۸۲۶۴۹۹
[۲۴] Tey, LH, So, PL and Chu, YC, “Unified Power Quality Conditioner for Improving Power Quality Using ANN with Hysteresis Control” Proc. بین المللی Conf. سیستم پاور تکنولوژی ، ص ۱۴۴۱-۱۴۴۶ (۲۰۰۴). doi: 10. 1109/ICPST.2004.1460229
[25] Vinod Khadkikar, Enhancing Electric Power Quality Using UPQC: AComprehensive Overview, IEEE Transactions on Power Electronics, Vol. ۲۷، شماره ۵ (۲۰۱۲). doi: 10.1109/TPEL.2011.2172001
[26] Ribeiro, P., Johnson, B., Crow, M., Arsoy, A. and Liu, Y., “Energy Storage Systems for Advanced Power Applications,” مجموعه مقالات IEEE , جلد ۸۹، شماره ۱۲، (۲۰۰۱). doi: 10.1109/5.975900
[27] Kwon، JM، Choi، WY و Kwon، BH، “مبدل تقویت کننده مقرون به صرفه با کاهش بازیابی معکوس و تصحیح ضریب توان”، IEEE Trans. الکترون صنعتی ، جلد. ۵۵، شماره ۱، صص ۴۷۱-۴۷۳ (۱۳۸۷). doi: 10.1109/TIE.2007.896526
[28] Tofoli, FL, Coelho, EAA, de Freitas, LC, Farias, VJ and Vieira, JB Jr., “پیشنهاد یکسو کننده Soft-Switching Single-Level IEEE, ” ترانس. الکترون صنعتی ، جلد. ۵۵، شماره ۱، صص ۱۰۷-۱۱۳ (۱۳۸۷). doi: 10. 1109/TIE.2007.896052
[29] IEEE Recommended Practice for Monitoring Electric Power Quality, IEEE Std. ۱۱۵۹-۲۰۰۹ (۲۰۰۹).
[۳۰] Ghosh، A.، Jindal، AK و Joshi، A.، “کنترل اینورتر با استفاده از بازخورد خروجی برای دستگاه های جبران کننده توان،”Proc. فناوری همگرا Conf. ، صص ۴۸-۵۲ (۲۰۰۳). doi: 10.1109/TENCON.2003.1273212
[31] Rodríguez, E., Abud, D. and Arau, J., “ANOvel Single-stage Single-phase DC Uninterruptible Supply with Power-Factor Correction, IEEE Trans. الکترون صنعتی ، جلد. ۴۶، صص ۱۱۳۷-۱۱۴۷ (۱۹۹۹). doi: 10.1109/41.808002
[32] Alonso, JM, Calleja, AJ, López, E., Ribas, J. and Scades, MR, “A Novel Single-stage Constant-Wattage High-power-factor Electronic Ballast, IEEE Trans. ” . الکترون صنعتی ، جلد. ۴۶، صص ۱۱۴۸-۱۱۵۸ (۱۹۹۹). doi: 10.1109/41.808004
[33] Pires، VF و Silva، JF، «مبدل نیم‌فاز باک بوست نوع AC-DC با کنترل حالت کشویی جریان منبع ورودی،»Proc. IEE-Elect. نرم افزار کاربردی ، جلد. ۱۴۷، شماره ۱، صص ۶۱-۶۷ (۱۳۷۹). doi: 10.1049/ip-epa:20000020
[34] Siu، K.-W. و لی، Y.-S.، “مدار تصحیح ضریب توان برگشتی با کارایی بالا با گیره احیا کننده و سوئیچینگ نرم”، IEEE Trans. سیستم مدار. من ، جلد. ۴۷، صص ۳۵۰-۳۵۶ (۲۰۰۰). d oi: 10.1109/81.841917
[35] Matsui, K., Yamamoto, I., Hirose, S., Ando, ​​K. and Kobayashi, T., “Utility-Interactive Power Conditioning Power with Forward Converter for Domestic Applications,” Proc. IEE-Elect. نرم افزار کاربردی ، جلد. ۱۴۷، شماره ۳، صص ۱۹۹-۲۰۵ (۲۰۰۰). doi: 10.1049/ipepa:20000374
[36] Buso, S., Spiazzi, G. and Tagliavia, D., “تکنیک کنترل ساده شده برای یکسو کننده های پرقدرت Flyback Cuk و Sepic که در CCM کار می کنند”، IEEE Trans. Ind. Applicat. ، جلد. ۳۶، صص ۱۴۱۳-۱۴۱۸ (۲۰۰۰). doi: 10.1109/28.871291
[37] Anderson, GK and Blaabjerg, F., “Current Programmed Control of a Single Phase Two-Switch Buckboost Power Correction Circuit, Proc. IEEE APEC’01 ، صفحات ۳۵۰-۳۵۶ (۲۰۰۱). doi: 10.1109/APEC. ۲۰۰۱٫۹۱۱۶۷۱ .
IEEE APEC’01 ، صفحات ۳۴۳-۳۴۹ (۲۰۰۱).
[۳۹] Amaro، N. و Ceballos، JM، “یک الگوریتم سریع برای طراحی اولیه سیم پیچ های HTS برای برنامه های SMES”، معاملات IEEE در مورد ابررسانایی کاربردی ، جلد ۲۳، شماره ۳ (۲۰۱۳). doi: 10.1109/TASC.2012.2231912
[40] چن، XY و جین، JX، “توسعه فناوری SMES و کاربردهای آن در شبکه برق،” پروک. بین المللی Conf. Appl. Supercond. الکترومغناطیس. توسعه دهنده , pp.260-269 (2011). doi: 10.1109/ASEMD.2011.6145115
[41] Singh, B., Al-Haddad, K. and Chandra, A., “A Review of Active Filters for Power Quality Improvement,” IEEE Transactions on Industrial Electronics , Vol. ۴۶، شماره ۵ (۱۹۹۹). doi: 10.1109/41.793345
[42] سینگ، بی.، الحداد، ک. و چاندرا، ا.، “بررسی فیلترهای فعال برای بهبود کیفیت برق،” IEEE Trans. الکترون صنعتی ، جلد. ۴۶، شماره ۵، صص ۹۶۰-۹۷۱ (۲۰۱۲). doi: 10.1109/41.793345
[43] Active Filters: Technical Document , ۲۱۰۰/۱۱۰۰ Series, Mitsubishi Electric Corp., Tokyo, Japan, pp. 1-36 (1989).
[44] Kikuchi، AH، “فیلترهای توان فعال،” در یادداشت های کاربردی توشیبا GTRModule (IGBT) ، شرکت توشیبا، توکیو، ژاپن، صفحات ۴۴-۴۵ (۱۹۹۲).
[۴۵] Gyugyi, L. and Strycula, E., “ActiveAC Power Filters,” در Conf. ضبط IEEE-IAS Annu. جلسه ، ص ۵۲۹-۵۳۵ (۱۹۷۶).
[۴۶] مخترع: KIM، Seon Ho Daejeon Metropolitan City 301-030 (KR)، دستگاهی برای بهبود کیفیت توان، شماره درخواست ثبت اختراع اروپا: ۱۱۸۰۹۸۹۶٫۱، تاریخ تشکیل پرونده: ۲۰۱۱/۰۷/۲۲٫
[۴۷] ثبت اختراع ایالات متحده شماره ۰٫: US 6,615,147 B1، تاریخ ثبت اختراع: Sep.2، مخترعان: Rene TJ Onker، بریتیش کلمبیا، اختراع: Revenue Meter با ویژگی های کیفیت توان (۲۰۰۳).
[۴۸] ​​شماره ثبت اختراع ایالات متحده: US 8,326,576 B2، تاریخ ثبت اختراع: ۴ دسامبر، مخترع: Man-0n Pun، کمبریج، MA(US)، اختراع: تشخیص رویدادهای کیفیت توان در شبکه‌های توزیع برق (۲۰۱۲).
[۴۹] شماره ثبت اختراع ایالات متحده: WO 2011124223 A3، تاریخ ثبت اختراع: ۲۹ نوامبر، مخترع(های): لوسیان آسیمینوآئی، سرگژ کالاشنیکو، اختراع: بهبود کیفیت توان توسط فیلتر فعال (۲۰۱۲).
[۵۰] درآمد سنج با ویژگی های کیفیت توان، پتنت N0.: US 6,615,147 B1، تاریخ ثبت اختراع: ۲ سپتامبر، مخترع: Rene TJ Onker، بریتیش کلمبیا (۲۰۰۳).
[۵۱] روتیمو، ام.، سالو، ام و توسا، اچ، “بهبود عملکرد فیلتر توان فعال با یک نسل مرجع مبتنی بر پیش بینی،” کارگاه نوردیک در برق و الکترونیک صنعتی، نورپی (۲۰۰۴).
[۵۲] استاندارد IEEE 446-1987، “عمل توصیه شده IEEE برای سیستم های برق اضطراری و آماده به کار برای کاربردهای صنعتی و تجاری” (کتاب نارنجی IEEE). doi: 10.1049/pe:19890012
[53] IEEE Std 1250-1995، “IEEE Guide for Service to Equipment Sensitive to Momentary Voltage Disturbans” Art 5.1.1, Computers.
[54] IEEE، “راهنمای IEEE برای سرویس به تجهیزات حساس به اختلالات ولتاژ لحظه ای”، IEEE Std. ۱۲۵۰-۱۹۹۵٫
[۵۵] روش توصیه شده IEEE برای زمین کردن سیستم های قدرت صنعتی و تجاری، ۱۴۲-۱۹۹۱ (۱۹۹۲). doi: 10.1049/pe:19890012