۱۱ علتهای کاهش کیفیت توان انرژی الکتریکی چیست؟

کاهش کیفیت توان انرژی الکتریکی

کاهش کیفیت توان الکتریکی چیست؟

کیفیت توان تناسب توان الکتریکی تحویلی به تجهیز مصرف کننده را مشخص می کند. سنکرون کردن (همزمانی) فرکنس و فاز ولتاژ به شبکهء برق اجازه می دهد تا بدون افت کیفیت توان (کاهش کیفیت توان – کاهش کیفیت برق) قابل توجه عملکرد مطلوب را داشته باشد. بدون توان الکتریکی مناسب یک تجهیز الکتریکی ممکن است درست کار نکند یا خرابی نا بهنگام داشته باشد و یا کلاً از کار بیفتد. دلایل و راه های زیادی برای افت کیفیت توان برق وجود دارد.

برای چشمی که آموزش ندیده، مشکلات در سیستم های توزیع برق یا تجهیزات متصل به مدار ممکن است به عنوان مشکلات کیفیت توان قابل تشخیص نباشد. هنگامی که هیچ مشکل فوری آشکار نمی شود، ممکن است به عنوان یک شکن قدیمی که نیاز به تعویض یا بازنشانی یکباره مزاحم دارد، حذف شود. شما ممکن است به انواع بارهای روی سیستم نگاه کنید و الگوهای هارمونیک، عدم تعادل یا اختلال را کنترل کنید.

صنعت برق شامل تولید برق انتقال آن و در نهایت توزیع آن تا مصرف کنندهء نهایی است. برق از سیم ها عبور می کند تا بار نهایی را تغذیه کند. انتقال توان الکتریکی از تولید تا مصرف به پارامتر های مختلفی مانند: آب و هوا, تولید, تقاضا و … بستگی دارد که فرصت های زیادی برای افت کیفیت توان فراهم می آورد.

کیفیت توان بیشتر متوجه ولتاژ است تا توان یا جریان. بنابراین تجزیه تحلیل ولتاژ، روش موثری در تجزیه و تحلیل کیفیت توان و در نتیجه افزایش کیفیت توان یا کاهش کیفیت توان خواهد بود.

کاهش کیفیت توان انرژی الکتریکی

پایداری فرکانسی بعضی از شبکه های بزرگ برق

معرفی شاخصهای کیفیت توان

کیفیت توان بعضاً با میزان برخی شاخص ها توصیف می شود. افزایش یا کاهش در این شاخصها باعت افزایش کیفیت توان یا برعکس کاهش کیفیت توان گردد. مانند:

  • استمرار عملکرد
  • تغییر اندازه ولتاژ
  • جریان و ولتاژ گذرا
  • میزان همسازهای توان الکتریکی متناوب

اگر به کیفیت توان (کیفیت انرژی الکتریکی) به عنوان یک مشکل مطابقت نگاه کنیم: آیا تجهیزات متصل به شبکه با پیشامد های شبکه تطابق دارد؟ مشکل مطابقت همیشه حد اقل دو راه حل دارد: قطع برق یا تجهیزات مقاوم تر بسازیم.

تحمل تجهیزات پردازش داده نسبت به تغییرات ولتاژ است اغلب توسط منحنی CBEMA، که مدت زمان و میزان تغییرات ولتاژ را به ما می دهد مشخص می شود. از مراجع عمومی کیفیت توان: IEEE ۱۲۵۰-۱۹۹۵ IEEE ۱۱۰۰-۱۹۹۹ IEEE ۴۴۶-۱۹۹۵

در حالت ایده‌آل شرکت برق ولتاژ متناوب را سینوسی و با اندازه و فرکانس مطابق با استاندارد ملی یا مشخصات سیستم با امپدانس صفر در همهء فرکانس ها عرضه می کند.

علتهای کاهش کیفیت توان

برخی از راه هایی که منجر به کاهش کیفیت توان می شود به شرح ذیل هستند:

۱-تغییرات در اوج یا RMS ولتاژ برای انواع مختلف تجهیزات مهم اند.

۲-هنگامی که ولتاژ RMS برای نیمی از تناوب تا ۱ دقیقه ۱۰ تا ۸۰٪ ،از ولتاژ اسمی بیشتر می شود این رویداد “متورم شدن” (سول) نام دارد.

۳-در “فرورفتن” (دیپ یا سگ) وضعیت بالعکس است:ولتاژ RMS برای مدت نیمی از تناوب تا ۱ دقیقه از ولتاژ اسمی ۱۰ تا ۹۰ درصد کمتر می شود.

۴-تغییرات تصادفی یا تکراری در RMS ولتاژ بین ۹۰ و ۱۱۰٪ اسمی می تواند منجر به یک پدیده شناخته شده به عنوان ” سوسو زدن” در تجهیزات نورپردازی شود.سوسو زدن تغییرات قابل مشاهده سریع سطح نور است.تعریف مشخصات ولتاژ نوسانی که منجر به سو سو زدن قابل مشاهدهء نور می شود از موضوعات تحقیقات در حال انجام است.

۵-افزایش ناگانی وبسیار کوتاه در ولتاژ را “آبشارها” یا “ضربه ها” یا”فراتاخت ها” گویند که عموماً با خاموش شدن بار های بزرگ القایی یا به شکل بسیار قوی در رعد و برق یا کلید زنی ایجاد می شود.

۶-“افت ولتاژ” زمانی را گویند که ولتاژ برای مدت بیش از یک دقیقه کمتر از ۹۰٪ مقدار نامی شود.اصطلاح”نیمه خاموشی” توصیف مناسبی برای افت ولتاژ است که حالتی بین بار کامل و خاموشی دارد.این اصطلاح از کم نوری قابل ملاحظهء لامپ های رشته ای به هنگام اتصال کوتاه یا … گرفته شده است.در چنین شرایط یا بار کم می شود یا حاشیهء اطمینان بیشتر می شود.

۷-“اضافه ولتاژ” زمانی را گویند که ولتاژ برای مدت بیش از یک دقیقه بیشتر از ۱۱۰٪ مقدار نامی شود.

۸-تغییرات در فرکانس.

۹-اختلاف در شکل موج – معمولاً به عنوان هارمونیک.

۱۰-امپدانس فرکانس پایین غیر صفر.(وقتی یک بار توان بیشتری مصرف می کند.)

۱۱-امپدانس فرکانس بالای غیر صفر.

نحوه تشخیص کاهش کیفیت توان (افت کیفیت توان)

آنالایزرها و دیتالاگرهای کیفیت قدرت ابزاری جهت تشخیص کاهش کیفیت توان (افت کیفیت توان)

یک آنالایزر کیفیت توان می تواند به شناسایی این مشکلات رایج کیفیت توان و علتهای کاهش کیفیت توان کمک کند. شما هرگز یک رویداد مهم کیفیت توان را با یک تحلیلگر کیفیت توان از دست نخواهید داد.

چه در حال انجام یک بررسی سریع سیستم باشید یا یک مطالعه دقیق کیفیت توان، داده‌های ثابت کلیدی است. با وصل کردن دیتا لاگرهای مختلف، این ابزار یک سیستم ضبط اندازه گیری خودکار منحصر به فرد را ارائه می دهد که به شما کمک می کند هر بار داده های مناسب را جمع آوری کنید – از گذرای سریع تا ۸ کیلو ولت، هارمونیک ها تا ۳۰ کیلوهرتز، افت و تورم و همچنین. به عنوان اندازه گیری ولتاژ، جریان و توان که به شما امکان می دهد مشکلات سیستم الکتریکی خود را مشخص کنید.

ثبت‌کننده‌های کیفیت برق، مشخصات مصرف انرژی را در تاسیسات شما آسان می‌کنند. آنها داده های اندازه گیری توان را ارائه می دهند تا بتوانید منابع اتلاف انرژی الکتریکی یا مدارهای بارگذاری شده را کشف و کاهش دهید. این ابزارها برای مطالعات بارگذاری معمول و برنامه‌های نگهداری پیشگیرانه عالی هستند.

PowerLogic ION7550 | ION7650
PowerLogic ION7550 | ION7650

دیتالاگر مدل ENA 90-0.2

ضبط‌کننده‌های کیفیت برق ابزاری برای تجزیه و تحلیل پیشرفته کیفیت توان هستند. از دیتالاگرها میتوان برای تشخیص کاهش کیفیت توان و عیب یابی جهت افزایش کیفیت توان استفاده نمود. علت اصلی خرابی تجهیزات را با مطالعات بار و تجزیه و تحلیل گذرا کشف کنید تا بتوانید بعداً به عقب برگردید و تعمیرات لازم را انجام دهید یا اطلاعات پایه را برای مطالعات بارگذاری معمول ایجاد کنید.

پنجره های اندازه گیری کیفیت برق

پنجره های اندازه گیری کیفیت توان الکتریکی یک ابزار اضافی برای آسان کردن اندازه گیری با این ابزارها هستند. یک پنجره اندازه گیری الکتریکی با اتصالات لازم برای کار به طور دائم در نمای کابینت نصب می شود. به‌جای باز کردن کابینت، می‌توانید فقط در پنجره اندازه‌گیری کنید، و آن را به یک فرآیند ایمن‌تر برای نگهداری پیشگیرانه معمول یا مطالعات بار تبدیل کنید.

منابع:

همچنین بخوانید:

کیفیت توان تعاریف، شاخص ها، استانداردها و ضرورت ها| اهمیت کیفیت توان الکتریکی (کیفیت برق) در چیست؟| کیفیت توان (کیفیت برق) به زبان ساده | کاهش کیفیت توان انرژی الکتریکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *